Skip to content
Hayatında tek bir değişiklilk yaparak zayıflamaya ne dersin ?

Hayatında tek bir değişiklilk yaparak zayıflamaya ne dersin ?

Kulağa çok hoş geliyor değil mi? sadece günlük protein tüketimini artırmak  kilo vermeyi destekliyor. Bu alanda yapılmış oldukça fazla bilimsel çalışmalar da mevcut. Peki  formülü verdik ama nasıl yapalım protein artışını işte size 8 adımda kilo verdirecek protein alımınızı yükseltecek öneriler.

1. Her sabaha en az bir yumurta ekle. Yumurtanın anne sütünden sontra en kaliteli protein olduğunu biliyor musun? Kesinlikle farkı hissedeceksin. Yapılan çalışmalar kahvaltıda proteini yüksek almanın diğer öğünlerdeki kalori alımını azalttığını göstermektedir. Kolesterol sıkıntısı var ise sadece beyaz yumurta da olabilir.

2. Hayatına lor peynirini kat. Diğer peynirlere göre hem daha fazla kaliteli protein içeriyor hem de kalorisi daha düşük. Salatana , omletine ekleyebilir kahvaltıda çörek otu ve maydanoz ile beraber yumurtanın yanında tüketebilirsin.

3. Ara öğünlerde ceviz, fındık badem tüket. Bu minik atıştırmalıklar hem minerallerden zengin hem lif hem protein içeriyor. Günlük beslenmene ölçülü yer ver. Çiğ olanlarında günde 10-20 adet fındık badem veya 3-4 adet ceviz ekleyebilirsin.

4. Ton balığını stokla ve salatanı tonla. Her gün proteini artır dedim dedim de en kolayı nasıl olacak işte sana en kolay yolu pembe paketli suda ton balıklarının büyüğü yüksek protein düşük yağ içerirken hiç karbonhidrat içermez. Bu sayede ton balıklı bir salataya az zeytinyağ ekleyerek hazıalrdığında uzun süre tok kalmanı sağlayabilirsin.

5. Proteini artırılmış özel içerikli proteinden zengin gıdalara diyetinde yer verebilirsin. Tüketimi pratik olan bu gıdalarda oldukça fazla seçenek mevcut. İşte sana öğün ve ara öğün alternatifleri olabilecek SDM ürün çeşitlerinden birkaçı makarna, çorba, çikolata, puding, kraker , çörek vb.

6. Gece acıkırsan 2 yemek kaşığı süzme yoğurt seni kurtaracak merak etme. Genelde diyetlerde süzme yoğurt pek kullanılmaz ancak bakıldığında yağ oranı yüksek olmasına karşın suyu süzülmüş yoğurtta hem protein hem de kalsiyum yüksekken karbonhidrat diğer yoğurt çeşitlerine göre düşüktür. Ara öğün için ideal kaynaklardan biri. İster salatalık, dereotu ile karıştır istersen de tek başına tüket.

7. Yağsız tavuk ve balık özellikle de somonun protein içeriği çok yüksektir. Günlük olarak yeterli protein almak için el kadar balık veya tavuk tüket. İster sebzelerle karıştır ister salata ile beraber tüket. Baharatlarla tatlandır ama salçadan uzak dur.

8. Son olarak kurubaklagillleri hayatına ekle. Sıklıkla tercih edilmeyen kurubaklagiller protein açısından oldukça zengindir ve bir miktar da karbonhidrat içerirler. Beslenmenize eklediğiniz kurubaklagilleri ekmek yerine kullanmanız size ekmek yemenize göre uzun süre tok kalmanızı ve daha fazla protein almanızı sağlar.

Tüm bun adımları hayatınıza adapte ederken dikkat etmeniz gereken miktarlarıdır. Her şey ölçülü olmak kilo vermek ve verilen kiloları korumanız açısında çok önemlidir. Elbette tek başına beslenme yetmez günlük aktivitenizi artırmanız hedefinize ulaşmanız da size bir anahtar olacaktır.

Sağlıklı ve fit günler

Uzm. Dyt. Buket Sözan

Diyetisyen Buket Sözan | İstanbul
KATEGORİLER
SON YAZILAR