İçeriğe geç
Mevsiminde yetişen meyve sebze tüketmeye beslenmeci bakış açısı

Mevsiminde yetişen meyve sebze tüketmeye beslenmeci bakış açısı

Diyetisyenler olarak her daim gökkuşağı renkli sebze ve meyveleri günlük beslenmenizde yer verin diyoruz. O nedenle sizler de birçok meyve ve sebzeyi market ve pazarlarda bulup alıyorsunuz. Değişen teknoloji ve tarım faaliyetleri sayesinde mevsim kavramı kalmadı ve artık her mevsim her sebze meyve tezgahlarda bulunuyor fakat bu ne kadar doğru? 

Sizlere neden mevsiminde sebze meyve yemeliyiz ile ilgili nedenleri saymak istiyorum.

Lezzet

Mevsiminde yetişmiş bir domates ile kışın yediğiniz domatesin hem lezzet hem de besin değerleri açısından farklılıkları vardır. Yaz güneşinde kızarmış, taze, sulu ve kıpkırmızı bir domates

Besin değerleri

Bitkiler yani sebze ve meyveler besleyici özelliklerini toprak ve güneşten alırlar. Yazın güneş ışığını çok uzun süre alan ve olgunlaşan mevsim sebze ve meyveleri aynı zamanda daha fazla antioksidan içeriğine de sahiptir. Çalışmalar yazın elde edilen sütler ile kışın elde edilenler arasında daha yüksek iyot ve beta karoten içeriğine sahip olduğunu göstermektedir.

Ekonomi

Basit olarak bu arz ve talep meselesidir. Mevsiminde bol bulunan sebze ve meyvelerin fiyatları düşerken mevsim dışında çok faiş fiyatlara satın alınır. Ekonomiyi düşünerek hareket edecek olursak yine mevsiminde tüketmek ev ekonomisini de destekler.

Çevre

Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler çok fazla insan gücü ve zirai destekler gerekmeden yetiştirilebilirler. Hatta ve hatta bazı ülkelerde mevsim dışı sebze ve meyve üretiminde genetik modifikasyonlarda üretimi arttırmak için uygulanmaktadır. Tüm bunları düşününce zirai ilaçlar su ve toprağa da karışmakta ve sağlığımızı da etkilemektedir. Çevresel yükü azaltmak için mevsminde tüketimi desteklemek gelecek nesiller için önemli bir adımdır.

Pişirme, yaratıcılık ve çeşitlilik

Mevsiminde alınan sebze ve meyveler sayesinde yeni tariflr deneyebilir lezzet çalışmaları yapabilirsiniz. Yazdan kış mevsimine hazılrıklar yapabilirsiniz işte Tel Dolap programımızda yaptığımız tüm tarifleri sizlere bu kitapta yeniden bir araya getirerek sizlere çeşitli ve yaratıcı olmanzı yolunda ilham vermek istiyoruz.

Her mevsime alternatif üretin

Aslında doğal döngüsünde toprak bize tüm gereksinizmlerimizi karşılamak üzere her mevsimde beslenmemizi destekleyecek  çok çeşitli sebze ve meyveleri sunmaktadır. Mevsiminde sebze ve meyve tüketimi vücudunuzun doğal  iyileşme sürecini destekler. Örneğin yazı bol sulu sebze ve meyveler sıvı ihtiyacımızı desteklerken kışın tüketilen sebzeler sıklıkla lif açısından zengindir kışın hareketsiz bedenimizde sindirim ve barsak sistemimizi destekler.

Pestisitlerden uzak/organik

Mevsim dışında yetişebn sebze ve meyvelere mevsiminde yetişenlere  göre daha fazla ilaç, koruyucu ve bakım yapılmaktadır. Oysa ki mevsiminde ve yakın çevrenizde yetişen sebze meyvelerde bu ilaç ve koruyucular az ya da yoktur. Doğallıktan ve organik beslenmeden yana olan kişiler çoğu zaman organik gıda satın almakta bütçelerini zorlamaktadırlar. Oysaki mevsiminde tüketim ile ev ekonomisini sarsmadan daha az zirai katkılı beslenmek mümkündür.

Diyetisyen Buket Sözan | İstanbul
KATEGORİLER
SON YAZILAR