İçeriğe geç
Bahar yorgunluğu ile başetmek için öneriler!

Bahar yorgunluğu ile başetmek için öneriler!

Günlerin kısalmaya başladığı sonbahar aylarında kendinizi yorgun, halsiz, uykusuz miskin hissediyor musunuz? Sorun yok! Bu çok normal… Yapılan çalışmalar bu dönemlerde yapılması gereken ufacık değişikliklerin pozitif etkilerini göstermiştir. Bu dönemde yapacağınız çok ufak değişiklikler bahar yorgunluğu ile başetmenize destek olacaktır.

 1. Havaların soğumasına bağlı olarak vücut karbonhidrat tüketimini artırmaya yönelir. Oysa ki günlük karbonhidrat alımını sınırlandırmak vücudun daha enerjik olmasını destekler.
 2. Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin ve minerallerden zengin sebze ve meyveler tüketimi önemlidir.
 3. Multivitamin almak. Özellikle günlerin kısalması ile güneş ışınlarından faydalanma azalmaktadır. Bu yetersiz D vitamini alımına neden olabilir. İçeriğinde hem B, C, D vitamini hem de magnezyum, potasyum, selenyum, çinko gibi mineraller olan bir multivitamin almak bahar yorgunluğu ile mücadele önemlidir. Bu dönemde ihtiyacın en az %50’sini karşılayan kompleks bir vitamin takviyesi ile bedeninizi ve bağışıklığınızı desteleyebilirsiniz.
 4. Havaların serinlemesi su tüketiminin azalmasına neden olabilir yeterli su tüketmek bahar yorgunluğu ile başetmede önemlidir. Suyunuza tarçın çubuğu, karanfil tanesi ve limon dilimi ekleyerek renklendirebilirsiniz.
 5. Hareketi artırmak özellikle gün ışığında yürüyüş yapmak ruh haline iyi gelecektir.
 6. Gün ışığının azalması hormonal değişikliklere neden olur ve bu durum uykulu, uyuşuk, mutsuz, yorgun, isteksiz olmanıza neden olabilir. Bununla başetmek için hergün kaliteli ve yeterli uyumak önemlidir. Her gün 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Özellikle 23:00-03:00 arasında uykuda olmak önemlidir.
 7. Alkol ve kafein tüketimini sınırlandırın bunun yerine mineral içeriği zengin sade soda ve ekinezya, kuşburnu, ıhlamur gibi bitki çayları ile sıvı alımınızı destekleyebilirsiniz.
 8. Güne proteinden zengin güzel bir kahvaltı ile başlayın. Her sabah bir yumurta ile güne başlamak hem tokluk hissinizin artmasını destekler hem de karbonhidrat, tatlı isteğinizi dengeler.
 9. Ara öğünlerinize çiğ badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumları ekleyerek mineral alımınızı artırın.
 10. Az ve sık beslenmeye özen gösteriniz. Bu konuda destek almak için bir diyetisyene giderek bedeninize ve yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı alabilirsiniz.
 11.  
Diyetisyen Buket Sözan | İstanbul
KATEGORİLER
SON YAZILAR