İçeriğe geç
Afrodizyak Etkili Besinler ile 14 Şubat’ı Taçlandırın

Afrodizyak Etkili Besinler ile 14 Şubat’ı Taçlandırın

Bugünlerde yeterince stres altındayız malum pandemi devam ederken bir yandan da mutasyon haberlerini alıyoruz. Kendinizi ve sevgilinizi bu olumsuz gelişmelerden uzaklaştırmak ve biraz şımartmaya ne dersiniz? Evde karantinada olacağımız bu 14 Şubat’a biraz renk katmak nasıl olurdu? 2021 yılında 14 Şubat geçmiş yıllara göre daha sakin geçecek orası kesin de evde iken mutfakta biraz çalışarak güzel bir menü hazırlamanız için size tüyolar vereceğim. Ama önce biraz menü içinde yer alacak afrodizyak etkili besinler hakkında tarihsel bir yolculuğa çıkıyoruz

Daha önce ele aldığımız 2021 yılı beslenme trendleri isimli yazımızı okumanızı öneriyoruz

Bal: Her derde deva veren balın afrodizyak etkisinin olması pek de şaşırtıcı değil aslında. Hipokrat’da çağlar öncesi ilk ilacı açıkladığında bal bunlardan biriydi. Vikingler ise yeni evli çiftlere üremeyi ve isteği attırma etkisinden dolayı  evliliklerinin ilk ayında baldan yapılan şarabı içirirlerdi, balayı da bu adetten gelmektedir.

Muz: Yediğimiz yiyecekler bizlere bazen şekilleri mesaj verir, muz da onlardan biridir, zengin potasyum ve B vitamini içeriği cinsel hormonların üretimi için önem taşımaktadır.

Çikolata : Maya ve Aztekler döneminde kral Montezuma cinsel gücünü arttırmak için bol miktarda kakao çekirdekleri yermiş. Mutlu ve tutkulu olduğumuz zamanlarda salgılanan iki hormon feniletilamin ve serotonin, çikolata yendiğinde de salgılanmaktadır ve bu özelliği ile afrodizyak besin olarak kabul edilebilir.

Çilek: Kalp şekilli, çinkodan zengin afrodizyak meyve. Eski bir efsaneye göre ise bir çileği paylaşan iki kişi birbirlerine aşık olurlarmış bir nevi Eros görevi görüyormuş.

Avakado: Her ne kadar kadını andıran bir meyve de olsa, Aztekler o zamanlardan erkekle ilgili olduğunu çözmüşler. Evet, avakado testosteron üretimini arttırmaktadır. Besin değerleri açısından zengin olan bu yiyecek aynı zamanda kanserle savaşan, kolestrolü dengeleyen; folik asit, B6 vitamini, potasyum, omega-3 yağ asitleri ve oleik asit açısından oldukça zengindir. Salatalarınıza renk katabilir, püresini yoğurt ile karıştırarak meze olarak da tüketebilirsiniz.

İstiridye: Belki de şimdiye kadar okuduğunuz besinler arasında afrodizyak etkisi ile ilgili en çok şey duyduğunuz istiridyedir ve kesinlikle de doğrudur. Çiğ istiridyenin çinko oranı yüksek olduğundan sperm ve testosteron üretimini arttırdığı böylelikle de cinsel gücü arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca, iyi bir dopamin kaynağıdır.Bu küçük yumuşakçalar bazılarımız için pek de yenilebilir kabul edilmese de Casanova  50 gün boyunca kahvaltısında çiğ olarak tüketmiştir. Bir bildiği vardı herhalde.

Çam fıstığı: İstiridye gibi çam fıstığı da erkeklerin cinsel kapasiteleri için önemli olan mineral çinkodan zengindir. Orta Doğu’da yüzyıllar boyu çam fıstığı aşk iksirleri yapımında kullanılmışlardır, siz de salatalara ekleyerek kullanabilirsiniz.

İncir: Adem ve Havva’dan bu yana üremenin sembolü olan bu yumuşak ve tatlı meyve antioksidant, lif ve potasyum içeriği açısından da zengindir. Afrodizyak etkisi hem feminen şekli hem de aşk ile bağdaştırılması ile ilgilidir. Kleopatra’nın en sevdiği meyve olduğu da eski yazıtlarda yer almaktadir.

Daha önce ele aldığımız Online diyet danışmanlığı yazısını okumayı unutmayın

Kuşkonmaz: Bu sebzenin cinsellik ile ilgili tanımlamaları Kama Sutra ve Eski Yunan Edebiyatı şiirlerine dayanmaktadır. Kuşkonmaz ülkemizde son yıllarda biliniyor olsa da, Avrupa’da faydaları uzun zamandır bilinmektedir. İçeriğinde bulunan E vitamini ve  folat sağlıklı bir cinsellik ile ilintilidir. Vejeteryan Derneği, süper besinlerden biri olarak anılan bu sebzenin faydalarından en etkili şekilde yararlamak için üç gün düzenli tüketimini önermektedir.

Nar: Bu meyve bereketin , kadının özellikle de Afrodit’in simgesidir, nar da bize mesaj veren meyvelerden biridir. Yaşlanma karşıtı ve kanserle savaşma özellikleri dışında araştırmalar testosteron seviyelerinde artışı desteklediğini ve kadınlarda  cinsel isteği arttırdığını göstermektedir.

Enginar: Dışına bakınca sert içi ise yumuşacık olan yumru sebze ayıklarken sizi biraz yorsa da sonunda ödülünüzü bulursunuz. Yunan mitolojisine göre enginarın doğumu güzel bir kadının Zeus’u  reddetmesi sonrası Zeus’un kadını bir devedikenine dönüştürerek cezalandırmasına denk gelmektedir.  Afrodizyak etkileri  her ne kadar folklorik olsa da  yüksek antioksidant içeriği ve detoksifikasyon özelliği ile sağlığı iyileştrime etkisini göz ardı etmemeliyiz. Bu kadar yararlı bir sebzenin, şehvetli davranışlara sevk ettiği gerekçesi ile  XVI. yüzyılda Avrupa’da kadınlar tarafından tüketiminin yasak olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu tam bir delilik, şimdilerde biz beslenme uzmanları her hafta mutlaka tüketilmesini öneririyoruz.

Muskat: Eski Çin, Orta Doğu ve Afrika medeniyetleri muskatın kadınları moda soktuğuna inanırlardı. Bu etkinin sinir hücrelerini and ve kan dolaşımını uyararak vücut ısısında artış ile sağladığı düşünülmektedir. Tavsiyem bu baharatı mutfağınızdan eksik etmemenizdir. Nerede kullanabilirim diye sorarsanız soslara çok yakışır.

Zencefil: Ayurvedada “evrensel ilaç” olarak biline zencefil kökünün soğuk algınlığına iyi geldiğiniz biliyoruz. Bunun dışında kalp ritmini arttırarak dolaşımı hızlandırması ile beraber, kokusu ve vücut ısısını arttırması modunuzu olumlu etkileyecektir.

Roka: Eski Romalılar, Tanrıların üremesi ile ilişkilendirirlerdi. Şimdilerde ise süper besinler katgorisinde olan roka, birçok mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu özelliği ile üreme organlarını isteksizliğe neden olan kontaminantlardan korunmaya yardımcı olmaktadır.

Pancar: Yunan Mitolojisi’ne göre Aşk Tanrıçası Afrodit, pancarı kendini daha arzulanır kılmak için yemekte idi. Siz de pancar kökleri ile sağlığı iyileştirici ve afrodizyak etkiyi yakalayın. Yine salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Tüm bu bilgilerin ışığında 14 Şubat akşamına özel menüyü açıklıyorum.

Başlangıç: Zeytinyağlı mini enginar ve  süzme yoğurtlu avakado püresini fırında cips gibi kuruttuğunuz lavaşlar ile servis edin. Yanına bir kadeh kırmızı şarap atmosferi renklendirir sanıyorum.

Ana Yemek: Kuşkonmaz sote ve Bonfile ızgara

Salata : Çam fıstıklı, narlı ve pancarlı roka salatası

Tatlı: Muz-çilek Çikolata fondü

Çay : Bu geceye özel taze zencefil dilimlerini sıcak suya atın biraz da bal ekleyin ve Afrodizyak menüyü tamamlayın.

Sevgililer Gününüz kutlu olsun…

Online diyet danışmanlığı hizmetimizden haberiniz var mı ? online diyet danışmanlığı konusunda daha fazla bilgi alabilmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz

Diyetisyen Buket Sözan | İstanbul
KATEGORİLER
SON YAZILAR