İçeriğe geç
İçeceklerdeki Fazla Şeker Kilo Artışına Neden Oluyor!!!

İçeceklerdeki Fazla Şeker Kilo Artışına Neden Oluyor!!!

Yaz ayları geldi ve birçok kişi susuzluğunu gidermek için meşrubat tüketimini arttırdı. Peki, tehlikenin farkında mısınız? İçtiğiniz içeceklerin şeker içeriği farketmeden size  kiloo aldırabilir. Uzun dönemli sonuçlarını düşünürsek şekerli içecek tüketimi kişilerde birçok hastalıklığa zemin hazırlamakta ve bu hastalıklar da ölümle sonuçlanabilmektir.

Araştırmalar  şeker ilave edilmiş yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesinin

  •  133,000 şeker hastalığına
  •  45,000 kalp-damar hastalıklarına
  • 6,450 kansere bağlı ölümlerle direkt olarak bğlantılı olduğunu göstermektedir.

 

Yıllar içinde diyet ve beslenme alışkanlıklarımız o kadar değişti ki özellikle de şeker tüketimimiz radikal bir artış gösterdi. Çalışmada meyveli soda, spor/enerji içecekleri , buzlu çaylar veya evde yapılan limonata, şurup vb gibi şekerli içeceklerin tüketiminin artması her 1 su bardağında minimum  50 kkal fazla almamıza neden olurken meyve ve taze meyve suyu tüketimimiz ise diyetlerimizde artık ya az yer alıyor ya da hiç bulunmuyor.

Her ne kadar 1 su bardağı bir porsiyon olarak düşünülse de, çoğunlukla alışverişlerimizde ya litrelik ya da kutu şeklinde satın alıyoruz ve bugünlerde promosyonlu paketler ile daha fazlası evlerimize giriyor. Bu durum bu tarz içeceklerin tüketiminin artmasına neden olmaktadır.

Bir yıl içersinde günlük kalori alımınızı fark etmeden 50 kkal arttırmak yılda min 2 kg yağ kazanmanıza neden olabilir.

Burada içeceklerden bahsetmiş olsak da aslında gizli kalori kaynaklarının çok daha fazla olduğunu unutmayın.

Hemen bugün bir haftalık besin tüketim günlüğü tutun ve ne kadar doğru besin tükettiğinizi ölçümleyin. Beslenmenizde öğün düzeni, besin çeşitliliği ve yeterli-dengeli beslenme konularında fikir edinmek için  internetteki doğru kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Günler;

Uzm. Dyt. Buket Sözan

Diyetisyen Buket Sözan | İstanbul
KATEGORİLER
SON YAZILAR