İçeriğe geç
Kalori herşey enerji çok şeydir

Hafızanı geliştirmek için kilolarından kurtul

Kilo problemleri ile karşı karşıya olanlara zaten sürekli kilo vermeleri konusunda bir yönlendirme hep vardır(!).  Doktora gidersiniz kilo verin mutlaka der, alışverişe çıkarsınız kabinde kendinizle karşılaşınca zaten siz kilo vermeliyim dersiniz. Tüm yollar kilo kaybına çıkar, peki bu yolun sonunda neler bekler bizi dolabınızı yenilemek için bir fırsat yaratmasından başka?

%5-10 kilo kaybetmenin hem avantaj hem de dezavantajlarından bahsedeceğim sizlere.

  1. 2013’te İsviçre’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre hafızanızın güçlendiği gösterilmiştir. Hayatı yakalamak için kilo vermek de bir çözüm sanırım, hafıza için fazlalıklarından kurtul.
  2. Enerjiniz artacak; hareketlerinizde biz hızlanma olacak, daha hızlı basamakları tırmanacak ve hafifliğin verdiği rahatlık ile daha rahat nefes alıp çocuğunuz veya köpeğinizin peşinde daha rahat koşturabileceksiniz.
  3. North Carolina State University ‘de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre ilişkilerde kilo kaybı ile beraber kişinin kendini daha seksi ve alımlı hissetmesi ile kendine güvenin artması ve çiftler arası  kıskançlıkların da tetiklenmesi ile ilişkilerde bir takım sorunların yaşanabildiğini ortaya koymaktadır.
  4. %5 kilo kaybı ile beraber kanser riskinizi de azaltabilirsiniz. 2014’te Obesity dergisinde yayınlanmış menopoz sonrası kadınlarda yapılan çalışmada % 5 kilo kaybı ile tehlikeli orandaki enfeksiyon seviyelerinde azalma sağlanmıştır. Yine 2014 Obezite Research’te yayınlanan bir makalede morbit obez erkeklerde bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası ideal kiloya yaklaştıkça kanser risklerinin gerilediği gösterilmiştir.
  5. Yediğiniz yemek daha lezzetli gelecek. Yapılan çalışmalar kilo kaybı diyetleri ile kişilerin az yağlı ve düşük karbonhidratlı beslenmeye adapte olmaları ile beraber damak tatlarının değiştiğini ve bu sayede kilo korumayı sağlayabildiklerini göstermektedir, tabii yoldan çıkmadan yemeye devam edip sağlıklı ve ölçülü beslenirsek.
  6. Ağırlıklarınızdan kurtuldukça egzersiz yapmak daha keyifli bir hal alacaktır. Her 1 kg kayıp size yürüyüş sırasında 2 sn daha hızlı olmayı sağlar.
  7. Sağlıklı bir beslenme programı ile kemiklerinizi güçlendirmeniz mümkün. Diyetisyen ve beslenme uzmanları olarak bizler hergün kişiye uygun , kişiye özel besinleri ihtiyaçları doğrultusunda diyetlerine eklemekteyiz. Bu sayede günlük yeterli kalsiyum alarak ve doğru kombinasyonlar ile gıdaları tüketerek en iyi şekilde vitamin ve minerallerden faydalanabilir, uzun ve sağlıklı bir hayat için adımlarınızı sağlam atabilirsiniz.
  8. Sağlıklı kiloda olmanız sayesinde sağlık ile ilgili harcamalarınızda azalma sağlayacaksınız. Acı ama gerçek olan bir konu da sağlık personelleri siz ideal kiloya geldikçe sizlerle daha motive ilgileneceklerdir.
  9. Kadınlarda obezitenin kısırlık ve polikistik over ile ilişkisi  Fertility and Sterility’de yayınlanan 2009 yılına ait bir çalışmada gösterilmiştir. Yine aynı çalışmada çocuk sahibi olmaya çalışan bu kadınların birkaç kilo kaybetmelerinin bile hamile kalma şanslarını arttırdığı raporlanmıştır. Kilo kaybederek ideale yakın ağırıkta hamile kalmak hem anne hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Normal ağırlıkta doğan bebeklerin hayatları boyu ideal kiloda kalma ihtimalleri obez bebeklere göre dha yüksektir.
  10. Göz sağlığınız için de kilo verin. 2013’te yayınlanan Georgia Üniversitesi’nde yapılan sonuçlarına göre obez bireylerde göz ile ilgili antioksidanların lutein ve zeaksantin seviyeleri daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak vücut yağ yüzdesi arttıkça yaşa bağlı retinada bozulmalar artmaktadır.

 

Peki, ne yapmalı? Sağlıklı beslenmenin ilk adımı olarak yediklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Yüksek yağ ve şeker içeriği olanların yerine daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Süt, yoğurt, kefir, ayran; çiğ badem, çiğ fındık , ceviz; kuru ve taze meyveler; tam buğday krik krak; leblebi gibi yiyecekleri örnek verebiliriz. Her zaman büyüklerimizden duyduğumuz “azı karar çoğu zarar” lafını hatırlayıp bu sağlıklı atıştırmalıkların da miktarını ayarlamayı unutmayalım. Gerçekten fazlalıklardan kurtulmak istiyorsak da bir uzmana başvurup size uygun beslenme programını takip edin ve kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Sağlıklı Haftalar!!!

Diyetisyen Buket Sözan | İstanbul
KATEGORİLER
SON YAZILAR